Varyak ile ilgili genel bilgiler

Varyak Nedir?

Varyak tek sargılı bakır telin toroidal bir sac nüvesine sarılmasıyla elde edilir. Değişken kademeler, hareketli bir fırçanın 0-330° açılar arasında dönmesiyle oluşur. 
Kontroller servo motor ile yapılır. Varyaklar, ayarlı ototransformatör olarak bilinir. Ayarlı ototransformatör tek sargıda primer ve sekonder varmış gibi hareket eder. En az 3 adet bağlantıya sahip olan ayarlı ototransformatörler 110-115-120 V ile 220-230-240 V aralıklarında çalışır. Varyaklar; tel sargılı emaye bakır telin, toroidal sac nüvenin üstüne sarılmasıyla elde edilir. Varyakların kullanım amacı, sabit AC gerilim kaynağından değişken bir AC gerilim kaynağı elde etmektir. Varyak, diğer bir ifadeyle ayarlanabilir ototransformatördir.  

Varyakın Avantajları Nelerdir?

Varyaklar, tek sargı olması sebebiyle daha az bakır kullanılmıştır. Kaçak akımların az olmasından dolayı, regülasyon yüzdesi diğer transformatörlere göre daha iyi konumdadır. 
Daha az malzeme kullanıldığı için diğer transformatörlere göre daha hafif ve ekonomiktir.

Varyakların Dezavantajları Nelerdir? 

Varyakların dezavantajlarına göz atacak olursak ilk dezavantajı elektriksel izolasyonların bulunmamasıdır. İzolasyonu yeterli derecede iyi olmayan ve varyak kullanılan devrelerde giriş voltajı ile çıkış voltajı aynı değerde kalır.  Analistlere göre voltaj dönüşüm oranının 3/1 değerinden daha yüksek olduğu devrelerde varyak kullanmak dezavantajlıdır. 
WhatsApp